Penguasaan kemahiran merancang rancangan kerja berdasarkan Penelitian dan Pentafsiran Sukatan Pelajaran
Guru pelatih haruslah terlebih
dahulu membaca dan mentafsir aspek-aspek penting dalam sukatan pelajaran.
Antaranya adalah;
~ Unit-unit pembelajaran
~ Objektif-objektif pengajaran
~ Kemahiran-kemahiran yang ingin dicapai
~ Strategi dan aktiviti pengajaran pembelajaran yang bersesuaian
~ Sumber serta bahan pengajaran
Penyediaan Rancangan Mengajar
Komponen-komponen Persediaan Mengajar
PERSEDIAAN~ butir-butir am
~ pengetahuan lepas
~ kemahiran
~ objektif pelajaran
~
penggabungjalinan
~
sumber pengajaran pembelajaran
~
penerapan nilsi
PENYAMPAIAN~ Set Induksi- Perkembangan- isi pelajaran
- kemahiran
- strategi pengajaran
- pembelajaran
- penerapan nilai
- penggunaan sumber
PENUTUP~ cara penutup
~ aktiviti susulan
~ penilaian objektif
~ rumusan / kesimpulan
~ pengubahsuaian
NOTA TAMBAHAN
5.1 Penyediaan Rancangan Kerja
Perancangan
pengajaran yang baik amat penting untuk menjayakan satu proses pengajaran dan
pembelajaran. Guru perlu merancang isi pelajaran, teknik mengajar, bahan Bantu
mengajar agar pengajaran pembelajaran dapat berjalan dengan lancar dan berkesan
5.2 Pentafsiran Sukatan Pelajaran
1.Sukatan
pelajaran merujuk kepada satu dokumen yang mengandungi susunan topik-topik yang
disediakan untuk sesuatu matapelajaran. Ia mempunyai objektif pengajaran
pembelajaran yang tersendiri
2. Sukatan pelajaran disediakan oleh Pusat Perkembangan Kurikulum ( PPK). Dalam sukatan pelajaran, diperuntukkan kandungan
ilmu pengetahuan serta kemahiran-kemahiran yang perlu dicapai dan dikuasai bagi
setiap matapelajaran.
3. Sukatan pelajaran akan menyenaraikan
kemahiran-kemahiran yang perlu dikuasai dalam tahap satu dan dua.
4. Berdasarkan sukatan pelajaran dan buku
panduan khas, seorang guru perlu merancang strategi pengajaran dan pembelajaran
untuk memastikan pelajar memperolehi hasil yang optimum
5.3
Penyediaan Rancangan Kerja
1.Rancangan kerja merupakan satu program yang
terdiri daripada topik-topik dalam sukatan pelajaran yang disusun untuk setahun
2.Rancangan kerja disediakan pada awal tahun
sebelum tahun akademik bermula
3. Kepentingan Rancangan kerja ialah ia
membolehkan guru merancang dan bersedia untuk mengajar pelajarnya dengan
terancang dan teratur
4. Format rancangan kerja tahunan adalah
seperti dalam jadual berikut:
Semester
|
Minggu
|
Tajuk
|
Kemahiran
|
Penerapan Nilai
|
5. Rancangan kerja semester pula dibina daripada
rancangan kerja tahunan dan ia mengandungi objektif, senarai kemahiran yang
perlu dikuasai untuk satu semester.
6. Rancangan Kerja Mingguan merupakan perincian
rancangan yang dibentuk daripada rancangan kerja semester. Ia mempunyai
rancangan yang mengandungi pernyataan objektif yang hendak dicapai dalam satu
minggu
7. Format rancangan kerja mingguan adalah
seperti berikut:
Minggu
|
Kemahiran
|
Isipelajaran
|
Aktiviti pengajaran dan
pembelajaran
|
Bahan Bantu Mengajar
|
8. Rancangan Kerja Harian
Rancangan Kerja Harian ini merupakan rancangan
kerja minggguan yang dibahagikan secara terperinci mengikut harian
9. Ia akan mengandungi butiran seperti berikut:
a)
kemahiran yang hendak dikuasai
b)
catatan isi pelajaran
c)
aktiviti pengajaran dan pembelajaran
d)
alat/bahan/catatan
10. Jadual format rancangan kerja harian adalah
seperti berikut:
Hari
|
Kemahiran
|
Isi pelajaran
|
Aktiviti
pengajaran-pembelajaran
|
Alat/bahan
|
5.4 Penyedian Rancangan Mengajar
1.Persediaan
rancangan mengajar merujuk kepada satu perancangan yang terdiri daripada
langkah-langkah pengajaran yang akan dilaksanakan oleh guru dalam bilik darjah.
Ia terdiri daripada:
a) Butiran am
b)
Tajuk pelajaran
c) Objektif
d)
Kemahiran
e) Bahan bantu mengajar
f)
Pengetahuan sedia ada
g)
Penerapan ilmu
h) Penerapan nilai
i)
Set induksi
j)
Teknik Mengajar
k)
Langkah perkembangan
l)
Penutup
m)
Tindakan susulan
Komponen-komponen yang dinyatakan adalah penting bagi setiap proses pengajaran dan pembelajaran supaya objektif yang dihendaki akan dicapai. Oleh itu, para guru harus mengambil kira komponen-komponen tersebut.
ReplyDelete